Bagdad

Bagdad (Baghdad) hlavné a súčasne najväčšie mesto Iraku. V súčasnosti žije v aglomerácii Bagdadu viac ako 5,7 miliónov ľudí. Bagdad sa nachádza takmer uprostred krajiny. Na Turecké hranice je takmer rovnako ďaleko ako k Jordánskym alebo Kuvajtským. Bagdad leží na rieke Tigris, ktorá pretína celý Irak zo severu na juh.

Bagdad je druhým najväčším mestom juhozápadnej Ázie po iránskom Teheráne. Mesto založil v roku 762 kalif al-Mansúr, ktorý sem presunul svoje sídlo z Damasku (dnešná Sýria). Dodnes sa vedú dohady o pôvode názvu mesta Bagdad. Z perzštiny by pomenovanie mohlo znamenať “Bohom dané“, z armejčiny “Ovčia ohrada“. Iné významy sú “Mesto mieru” alebo “Dar kráľov”.

Bagdad sa rýchlo stal dôležitou obchodnou križovatkou medzi Európu (západ), Indiou a Perziou. Mesto prekvitalo a podľa odhadov v ňom žilo až 1 milión obyvateľov. V tomto čase sa Bagdad volal Madínat as-Salám („Mesto mieru“). V roku 1258 mesto vyplienili Mongoli a pri dobývaní zahynulo až štvrť milióna obyvateľov. Mesto upadlo a postupne stratilo na význame. Od 16. storočia patrilo k Osmanskej ríši, až do roku 1921, kedy sa pod britskou správou stalo hlavným mestom Iraku.

V národnom múzeu v Bagdade môžete vidieť najväčšiu a najkrajšiu zbierku artefaktov a relikvií z civilizácií starovekého Iraku. Mnohé boli počas okupácie odcudzené.