Iracké zvyky

Islam je výraznou súčasťou života väčšiny Iračanov.  Veľmi opatrne sa vyjadrujte k prorokovi Mohamedovi. Zneuctenie jeho mena Vám môže spôsobiť veľké problémy.

Vyvarujte sa pľuvania na verejnosti. Aj nechcené odpľutie v smere k iračanovi môže byť považované za urážku.

Nikdy neukazujte na verejnosti svoje chodidlá. Toto gesto môže byť považované za veľmi nezdvorilé.

Návštevníci by mali dodržiavať zvyky domácich, dôrazne sa odporúča prispôsobiť aj svoje oblečenie. Samozrejmosťou sú dlhé šaty, úplne zakryté ženské tváre. Ženy nerešpektujúce toto pravidlo bývajú často osočované zasyčaním, prípadne priamo slovne napadnuté.

Veľa obyvateľov Iraku je ozbrojených. Ozbrojené zločiny sú častým javom.

Štátne sviatky v Iraku

1. a 6. januára – Armádny deň, a iné pohyblivé sviatky ako napr. islamsky Nový rok, 8. februára – Ramadánska revolúcia, marec – apríl – pohyblivý sviatok narodenia Mohameda, 17. apríl – Deň FAO, ďalšie sviatky – 1. máj , 14. a 17. júl, 8. august, 22.-24. október, 31.december.

Športové a kultúrne podujatia

Futbal je najpopulárnejším športom v Iraku. Futbal a národný iracký futbalový tím pôsobia ako zjednocujúci faktor v Iraku po vojne a nepokojoch. Populárnymi športmi v Iraku sú aj basketbal, plávanie,  vzpieranie, kulturistika, box a tenis.

V Bagdade pôsobí Iracký národný orchester, ktorý po vojne opäť obnovil svoje koncertné vystúpenia. Národné divadlo bolo zničené počas konfliktu v roku 2003, ale v súčasnej dobe sa pracuje na jeho obnove. Domácu tvorbu naštartovali sankcie OSN, ktoré sa vzťahovali aj na dovoz filmov a hudby.