Turistické informácie

Získať iracké víza je časovo náročné a zložité. Žiadosť si môžete poslať na iracké veľvyslanectvo vo Washingtone, avšak všetky doklady budú odoslané do Bagdadu. Môže sa Vám stať, že aj keď vízum dostanete, na hranici Vám bude odmietnutý vstup do krajiny.

Veľvyslanectvo SR v Iraku
Embassy of the Slovak Republic
Hay Babil (Al – Jadryiah)
Section 923, Street 28, House No. 94
Baghdad (Bagdad)
Tel.: +964 – 1 – 7787367, 77877368

Peniaze
Oficiálnou menou je iracký dinár, môžete však platiť aj eurom € a americkým dolárom $ takmer všade.d zavedenia nového irackeho dinára, sa znížila dôvera iračanov k doláru, môžete sa stretnúť aj s jeho odmietaním.

V roku 2003 vydala iracká banka nový iracký dinár (IQD)
Iracký dinár = 20 dirhamov = 1 000 fils. Bankovky sú v hodnote 25000, 10000, 5000, 1000, 500, 250 a 50 a mince v hodnote 100 a 25 dinárov.

Jedlo, nápoje
Turistom sa odporúča piť iba balenú vodu. Nie je problém ju kúpiť, na ulici, alebo v obchodoch, uprednostňujte zahraničnú vodu.Väčšina irackých spoločností čerpá vodu priamo z riek Tigris a Eufrat. Množstvo pouličných obchodníkov predáva nápoje ako vodu s citrónom, neodporúča sa však turistom piť takéto nápoje.

Pitie miestneho čaju môže byť nebezpečný, pretože vo vode je množstvo baktérií a tie nemusia zničiť ani var. Preto vyžadujte všetky nápoje vždy z balenej vody !

Iracké mäsiarstva a reštaurácie Vás môžu nemilo prekvapiť svojou úrovňou, a to aj napriek faktu že Iracká kuchyňa je jedna z najstarších. Odborníci ju odhadujú až na 10 000 rokov. Menu začína predjedlom a šalátom -tzv. Mezzi. K obľúbeným jedlám patrí Kebab, Shawarma (podobné ako Doner kebab) Bami (jahňacie ragú), Falafel, Kibbeh, Masgouf(ryba na obrázku).

Alkohol je v Iraku legálny, môžete ho kúpiť aj od pouličných predavačov.

Ak zistíte že Vám nie je dobre, či už z jedla, alebo vody, vyhľadajte Iračana, ktoré poproste o nákup výrobku “InterStop”. Liek funguje v miestnych pomeroch lepšie ako zahraničné výrobky.